Tuzla’da Yapılacaklar Listesi

Tuzla Termal Otel ve Fiyat Rehberi‘mizle size en uygun otele karar verdikten sonra “Tuzla’da başka ne yapılır?” diye düşünebilirsiniz.

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan ve 13 km’lik sahili olan Tuzla ilçesi, termal otel ve kaplıcalarının yanı sıra Tuzla’da yapılacaklar listemizde de belirttiğimiz üzere keşfedebileceğiniz birçok alternatife sahiptir. Balık ve köfte restoranları, kafeler, Viaport Marina, Tuzla sahili, koylar, hayvanat bahçesi, müze ve parklar, alışveriş merkezleri gibi çeşitli aktivite mekanlarına ev sahipliği yapar.

Viaport Marina

Tuzla’da yapılacaklar listemize Viaport Marina ile başlıyoruz. Tuzla’nın geniş bir alanına kurulmuş Viaport Marina bünyesinde yat limanı, Akvaryum, Aquapark, Korsan Adası, Aslan Park, alışveriş çarşısı gibi büyük aktivite merkezleri bulundurmaktadır. Viaport Marina videosu için tıklayınız.

Outlet Alışveriş Merkezi

Geniş ve açık hava mimarisiyle birbirinden ünlü markaların outlet mağazalarını Viaport Marina Outlet Shopping’de bulabilirsiniz.

Aslan Park

8 dönümlük alan üzerine kurulu Aslan Park, Türkiye’nin ilk büyük kedi parkıdır. Çocuklarınız için hem eğitici hem de eğlendiren hayvanat bahçesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Korsan Adası

9 fonksiyonlu eğlence adasıdır. Roller coaster, luna park, akvaryum, oyun sahaları, sinema gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Akvaryum

Korsan Adası Timsah Park’ta bulunan ve birçok çeşit deniz altı canlılarına tanıklık edebileceğiniz akvaryumda, rehberlerden bilgi edinebilir ve denizaltının büyülü dünyasının kapılarını aralayabilirsiniz.

Tuzla Balık ve Köfte Restoranları

Tuzla’da balık ve köfte restoranları diğer çeşitlere göre daha popülerdir. Balık restoranlarından Tuzla Balıkçısı, Angel Mercan Restaurant, Kıraça Balık, Dodo Marin Restaurant ve köfte restoranlarından ise Meraklı Köfteci, Filizler Köftecisi, Esentepe Köftecisi, Çello Köfte ve Balık gibi restoranlar önerilerimiz arasındadır. 

Tuzla Sahili

Açık havada deniz boyunca yürüyebilir, civarlarda bulunan çocuk parklarında oturabilir ya da egzersiz aletleriyle spor yapabilirsiniz. Yürürken size eşlik eden gemi ve deniz manzarası ile vaktinizin nasıl geçtiğiniz anlamayacaksınız. İsterseniz etrafındaki kafe ve restoranlarda yemek yeyip, sonrasında deniz havası almak için yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sahil yolunun dışında Tuzla koylarını keşfetmenizi öneririz. Örnek verecek olursak, Tuzla Mercan Koyunun eşsiz manzarasında gün batımını izleyebilirsiniz. 

Tuzla Kent & Mübadele Müzesi

1923’de Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak imzalanan Nüfus Mübadelesi sözleşmesine göre, iki ülke kendi vatandaşlarını (dini esaslar üzerinden) zorunlu göçe tabii tutmuştur. Yunanistan’daki Müslüman Türklerin büyük kısmı Türkiye’ye, Türkiye’deki Ortodoks Hristiyan Rumlar ise Yunanistan’a göç etmişlerdir. Göç edenlere verilen isin mübadildir. 

Bu sözleşme sonrası Tuzla’ya birçok mübadil göç etmiştir. Halen bazı mübadil çocukları bu bölgede yaşamlarını sürdürmektedirler. 

Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği tarafından açılan bu müze, Türkiye’deki 3. mübadele müzesidir.

Müzede, mübadil halkın, mübadeleden önce Rumlar ile beraber yaşamış olan Türk ailelerin ve Tuzla Kent tarihinden eserler (elbiseler, eşyalar, fotoğraflar, dokümanlar, Rumlardan kalan eşyalar vs.) bulunmaktadır.

Tarihe tanıklık etmek, o zamanlardaki yaşayışı bir nebze olsun hissetmek ve öğrenmek için Tuzla Kent ve Mübadele Müze’sini ziyaret edebilirsiniz.

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

2015’te 110 dönümlük bir araziye kurulan Şelale Eğitim Parkı, bünyesinde bay olimpik havuzu, üstü açılıp kapanan bayanlar için havuz, spa merkezi, 3000 kişilik amfi tiyatro ve kulis, Şelale Restaurant & Cafe, araç ve çocuk müzesi, şelale ve gemi restoranı, lunapark, holografik hayvanat bahçesi, kültür merkezi, Planetaryum ve Gözlemevi, bilim merkezi, buz pateni pisti, bowling salonu, cami, çarşı, süs havuzu ve yeşil alanları bulundurmaktadır. Aileniz ve sevdiklerinizle beraber uzun saatler keyifli vakit geçirebileceğiniz bir tesistir.

Bay/Bayan Havuzlar

Olanaklar:

  • Bay/bayan ayrı yarı olimpik havuzlar
  • Sauna
  • Jakuzi
  • Çocuk havuzları
  • Masaj odası
  • Duşlar
  • İlk yardım odası
  • Soyunma Odaları
  • Mescit

Holografik Hayvanat Bahçesi

Nesli tükenmiş veya yaşamı devam eden 50’den fazla hayvan türlerinin hologram teknolojisiyle gösterildiği Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesidir.

Şelale Restaurant & Cafe

Tesis bünyesinde 150 kişilik restoran ve cafe bölümü bulundurmaktadır.

Planetaryum ve Gözlemevi

Uzay ve gökyüzü ile ilgili heyecanlı bir deneyim yaşamak isteyenler için Planetaryum ve Gözlemevi’ni ziyaret etmelerini öneriyoruz. 35 cm çapı olan teleskop ile güneş ve gök cisimlerini ve hareketlerini gözlemleyebilir, tavana yansıtılan gök cisimlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, Gözlemevi’nin üstünde bulunan Güneş Saati ile saat tayini konusunda bilgi sahibi olabilir ve temel astronomi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bilim Merkezi

Yenilikçi bireylerin topluma kazandırılmasını hedefleyen bu merkezde T-Rex dinozoru, DNA modeli, fotosentez cihazı, dijital mikroskop, güneş enerjisiyle çalışan araba, etki-tepki düzeneği, lazer optik düzeneği ve renk spotları gibi çeşitli platformlar bulunmaktadır.